KOBİ’lerin Krizi Fırsata Dönüştürebileceği KOSGEB İhracat Destek Programı

KOBİ’ler, krizi fırsata dönüştürebileceği ve kendilerini yurt dışı pazarda konumlandırabileceği KOSGEB ihracat desteklerinin ne kadar farkında? COVID-19 salgınından etkilenen farklı sektördeki firmalarımız, salgının ekonomik etkisini azaltacak sürdürülebilir stratejiler belirliyor mu?

KOSGEB, Koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınıyla mücadele kapsamında Teknoyatırım Destek Programı doğrultusunda 7 ürünün üretimi için “özel bir destek programı” başlatmıştı. Ancak salgın ortaya çıkmadan önce yürürlüğe soktuğu ihracat destek paketi olan Yurt Dışı Pazar Destek Programının gözden kaçmaması adına sizlere daha yakından tanıtmak istedik.

Yaklaşık 3 buçuk milyon işletmenin faaliyet gösterdiği Türkiye’de, KOBİ’ler için sunulan ihracat destek paketi fırsat niteliği taşımaktadır. Salgının küresel etkisinin en aza indirilmesi adına, ilk kez ihracat yapacak KOBİ’lere veya yurt dışı pazar payını artırmak isteyen işletmelere, ihracat yapmayı hedeflediği pazarlarda önemli avantajlar sunuyor. Ayrıca bu destek programının COVID-19 salgın süreci nedeniyle dijital pazarlama ile yurt dışı pazarda kendine yer bulmak isteyen KOBİ’lerimiz için ayrı bir önemi var.
Dilerseniz KOBİ’leri cesaretlendirecek “Yurt Dışı Pazar Destek Programını” daha yakından tanıyalım.

İhracat Destek Programı Neyi Amaçlıyor ?

KOBİ’lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmesini
KOBİ’lerin ihracat paylarını artırmasını
KOBİ’leri uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmesini
-İhracata başlayan KOBİ sayısını artırmayı
-E-ticarete başlayan KOBİ sayısını artırmayı amaçlamaktadır.

KOSGEB’den Ne Kadar Destek Alırım ?

KOSGEB’in program kapsamında yurt dışına ilk kez açılacak KOBİ’lere veya ihracat oranını artırmak isteyen işletmelere; 210.000.-TL üst limiti geri ödemesiz, 90.000.-TL’si geri ödemeli olmak üzere toplam 300.000.- TL destek veriyor. Yani 300.000.-TL destek almaya hak kazanan KOBİ’ler, bunun sadece 90.000.-TL’sini KOSGEB’e geri ödeyecek. Personel giderleri dışındaki tüm giderler için yüzde 70 oranında geri ödemesiz destek imkanı sunuluyor.

  • Yazılım Giderleri 50.000 TL
  • Donanım Giderleri 50.000 TL
  • Tanıtım Giderleri 100.000 TL
  • Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderleri 150.000 TL
  • Test, Analiz ve Belgelendirme Giderleri 100.000 TL
  • Hizmet Alımı Giderleri 100.000 TL
  • Personel Giderleri 90.000 TL

Yazının tamamı için tıklayınız :

Oğuz Özen
Danışman | İhracat, Yatırım ve KOSGEB Projeleri