TÜBİTAK TEYDEB Yenilikleri Hakkında

TÜBİTAK, 25.03.2019 tarihinde sitesinde yayınladığı duyuru ile TEYDEB tarafından yürütülen destek programlarının Uygulama Esaslarında düzenlemeler yapmış, ön ödeme koşullarında, ön başvuru süreçlerinde ve ortaklı projelerde programlara ek destekler ve yenilikler getirmiştir. Bir kısmı 2019 Temmuz ayında yürürlüğe giren maddelerin bir kısmı da Ekim ayı ile birlikte yürürlüğe girmiştir. İlgiler maddeleri aşağıda sizler için paylaştık:

 

Bu programlar:

  • 1501-Sanayi Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı
  • 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı
  • 1509-Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı
  • 1511-Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı

 

  1. Yerli Malına %15 Oranında Ek Destek (1 Ekim 2019 tarihinden sonra sunulan dönem raporları için)

 

Kuruluşlar, proje kapsamında satın aldıkları yerli malı belgesine sahip alet/teçhizat/yazılımı dönem raporlarında beyan edecekler, kuruluş tarafından beyan edilen tutarlar izleme aşamasında izleyici tarafından kontrol edilecektir. Ek destek tutarı dönemsel desteklemeye esas harcama tutarına ilave edilerek kuruluşlara ödenecektir.

 

  1. Proje Bazlı Ön Kayıt Zorunluluğunun Kaldırılması (1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.)

Kuruluşlar TÜBİTAK’a kayıt olduktan sonra kuruluş bilgilerinde değişiklik olmadığı sürece proje başvurusu yapabileceklerdir. Kuruluş bilgilerinde değişiklik olması halinde sadece bu değişiklikler TÜBİTAK’a bildirilecek ve bu durumun TÜBİTAK tarafından onaylanması sonrası proje başvurusunda bulunmaya devam edebileceklerdir.

  1. Ortaklı Projelerde Dönem Raporu Gönderimi (1 Ekim 2019 tarihinden sonra sunulan dönem raporları için)

Ortaklı projelerde dönem raporu her ortak tarafından ayrı ayrı gönderilmeyecek, dönem raporu sadece muhatap kuruluş tarafından gönderilecektir.

Bu ve benzer bir çok yeni haber, son dakika olarak LinkedIn ve Twitter hesaplarımız üzerinden takipçilerimize ulaşmaktadır.

Rakamlarla Alkaze
Alkaze’nin danışmanlığında bugüne kadar 1100’ü aşkın Başarılı Hibe Proje gerçekleştirildiğini biliyor muydunuz?

Örnek Ar-Ge Projesi