TÜBİTAK’tan -1511- Otomotiv Sektörüne Yönelik Hibrit-Sandviç Kompozit Malzemelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi Çağrısı

Çağrının amacı, hibrit-sandviç kompozitlerin kullanımını arttırmak, otomotiv sanayinde kullanılmak üzere yenilikçi hibrit-sandviç yapılar ve yenilikçi üretim teknolojileri oluşturmaktır. Bu malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve bu amaçla yeni proseslerin geliştirilmesi, analiz, test ve karakterizasyon yöntemlerinde gelişmeler sağlanması çağrının temel amaçlarındandır. İlave olarak, hibrit-sandviç kompozit esaslı malzemelerin mekanik ve çevresel performansları, yüzey özellikleri, prototip üretimi, üretimin optimizasyonu ve maliyet azaltıcı-enerji tasarrufu sağlayan yöntemlere yönelik çalışmalar da çağrının amaçlarındandır.

Çağrıya başvurmak için bizimle iletişime geçin

Çağrı Konu ve Kapsam:

Projeler aşağıdaki ve benzeri ürünlere-teknolojilere odaklanacaktır:

-Hibrit-sandviç kompozit malzemelerin tasarlanması ve üretilmesi

-Hibrit-sandviç yapı üretim yöntemlerinin geliştirilmesi

-Hibrit-sandviç sistemlerde kullanılacak bileşenlerin birbiriyle uyumluluğunun ve proses edilebilirliğinin incelenmesi

-Hazırlanan hibrit-sandviç malzemelerin farklı birleştirme yöntemlerinin belirlenmesi (perçinleme, kaynak, yapıştırma vb.)

-Hibrit-sandviç malzemelerin yüzey (boyama, kaplama vb.) özelliklerinin geliştirilmesi

-Çevresel ve mekanik performanslarının (yaşlanma, yorulma, ayrılma vb.) iyileştirilmesi

Bu kapsamda iletkenlik, ısı-ses-elektrik yalıtım özellikleri, sensör özelliği, leke tutmama, hasar toleransı, atmosfer etkilerine ve korozyona dayanım, kendi kendini onarım (self-healing), sürtünme ve aşınma özellikleri gibi fiziksel ve kimyasal özellikleri geliştirilmiş yapıların ortaya konması beklenmektedir

Çağrıya başvurmak için bizimle iletişime geçin

Hedeflenen Çıktılar ve Teknik Özellikler:

Proje çıktısı, otomotiv sanayinde kullanılacak yenilikçi hibrit-sandviç kompozit yapıdan oluşmuş parçanın tasarlanması, ticarileşebilecek prototip olarak üretilmesi ve hedeflenen özelliklerin ölçülmesini kapsamalıdır. Hedeflenen özellikler her bir parça için farklı olabilmektedir.

Projeler aşağıdaki ve benzeri çalışmaları kapsayabilir:

-Hibrit-sandviç kompozit malzemeler ve bağlantı yöntemleri; yüzey işleme (boyama, kaplama) test verileri; çevresel ve mekanik test (yaşlanma, yorulma, aşınma, korozyon, tokluk, ayrılma vb.) verileri; ısıl iletkenlik, elektriksel iletkenlik, akustik iletkenlik özelliklerinin iyileştirilmesi, hafif, sağlam ve ekonomik malzemelerin üretilmesi, saha testleri, -Hibrit-sandviç yapı üretim yöntemlerinin geliştirilmesi.

 

Çağrıya İlişkin Özel Şartlar:

Proje Süresi Üst Sınırı: 36 Ay

Proje Bütçesi Üst Sınırı: 5.000.000 TL

Ortaklı Proje Bütçesi Üst Sınırı: 7.000.000 TL

İşbirliği Yapısı: Kısıt yoktur

Çağrı Ön Kayıt Son Tarihi:  11 Mayıs 2018

Çağrıya başvurmak için bizimle iletişime geçin

Detaylı bilgi ve Uzman Danışmanlık ekibimize buradan ulaşabilirsiniz

Bu ve benzer bir çok yeni haber, son dakika olarak LinkedIn ve Twitter hesaplarımız üzerinden takipçilerimize ulaşmaktadır.

Bizi takip etmeye devam edin…

Rakamlarla Alkaze
Alkaze’nin danışmanlığını yaptığı TÜBİTAK AR-GE projelerinde %95 proje kabul başarısına ulaştığını biliyor muydunuz?

Örnek Ar-Ge Projesi