100. TASARIM MERKEZİ AÇILDI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’de faaliyet gösteren tasarım merkezi sayısının 100’e ulaştığını belirtti.

Türkiyede 13 ilde, 22 sektörde tasarım merkezi belgesine sahip işletmenin faaliyette bulunduğunu dile getiren Özlü, “Bu merkezlerde 2 bin 112 tasarım personeli istihdam edilirken, bin 172 proje yürütülüyor. Tasarım merkezlerimiz, sürdürdükleri titiz çalışmalar neticesinde 72’si patent, 140’ı marka, 179’u tasarım olmak üzere çeşitli fikri ve sinai haklar da edindi.” ifadesini kullandı.

Özlü, tasarım merkezi belgesi verilen işletmelere, tasarım projeleriyle ilgili harcamaları için; tasarımindirimi, gelir vergisi stopajı teşviki, sigorta primi desteği, damga ve gümrük vergisi i·stisnası gibi avantajlar sunulduğuna dikkati çekti.

Tasarım merkezi belgesi verilen işletmelerin diğerlerince de örnek alınması gerektiğini vurgulayan Özlü, söz konusu merkezlerin sayısını artırmak için büyük gayretle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Tasarım Merkezi Başvuru Kriterleri:

  1. 5746 sayılı Kanun kapsamında kurulan Tasarım Merkezlerinde tasarımcı ve teknisyen statüsünde çalışacak en az 10 Tam Zaman Eşdeğer Tasarım personeline sahip olunması
  2. Tasarım Merkezinde Tasarım projelerinin bulunması
  3. Tasarım ve destek personelinin Tasarım Merkezinde çalıştığının fiziki kontrolünü yapacak mekanizmalara sahip olunması
  4. Tasarım faaliyetlerinin yurt içinde gerçekleştirilmesi
 1. Tasarım Merkezlerinin ayrı bir birim şeklinde örgütlenmiş ve tek bir yerleşke veya fiziki mekan içinde yer alması

Tasarım Merkezi Kurulum Danışmanlığı Hizmetlerimiz için Alkaze Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Tasarım Faaliyetlerini Kapsayan Alanlar:

  1. Sanayi Alanları
  2. Sanayi Dışı Alanlar:

Nace Rev 2 Faaliyet Kodları:
59.11-Sinema Filmi, Video ve Televizyon Programları Yapım Faaliyetleri
59.12-Sinema Filmi, Video ve Televizyon Programları Çekim Sonrası Faaliyetleri
74.10-Uzmanlaşmış Tasarım Faaliyetleri
90.02-Gösteri Sanatlarını Destekleyici Faaliyetler
90.03-Sanatsal Yaratıcılık Faaliyetleri

Tasarım Merkezi kurulum projesi danışmanlığı alarak sizde bu desteklerden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

 

Detaylı bilgi ve Uzman Danışmanlık ekibimize buradan ulaşabilirsiniz

Bu ve benzer bir çok yeni haber, son dakika olarak LinkedIn ve Twitter hesaplarımız üzerinden takipçilerimize ulaşmaktadır.

Bizi takip etmeye devam edin…

Rakamlarla Alkaze
Alkaze Danışmanlık’ın, bugüne kadar Türkiye’deki firmalara Ar-Ge Desteklerinden 200 Milyon TL kazandırdığını biliyor muydunuz ?

Örnek Ar-Ge Projesi