Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Mart Ayında 504 Adet Yatırım Teşvik Belgesi ile 13 Milyar TL’lik yatırım teşvik edildi

Ekonomi Bakanlığı’nın yatırımın hacminin arttırılması amacıyla, önceliği olan yörelere daha çok olmak üzere, yatırımın cinsine bağlı olarak değişen oranlarda verdiği “Yatırım Teşvik Belgeleri” listesi Resmi Gazetede yayınlandı. Buna göre 2013 yılı, Mart ayında 504 adet yatırım için teşvik belgesi düzenlendi. Düzenlenen yatırım teşvik belgelerinde toplam sabit yatırım tutarı 12 Milyar 877 Milyon 675 Bin TL olurken, ithal makine teçhizat tutarı 3 milyar 957 milyon 429 Bin Dolar oldu. Yatırımlar için öngörülen istihdam ise 17 bin 622 kişi olarak belirlendi. Yatırımlarınızın finansmanı için bizimle iletişime geçiniz.

Devlet, ekonomik gelişmişlik düzeyine göre 81 ili kapsayacak şekilde yatırım bölgelerini 6’ya ayırdı. Her ilde desteklenecek sektörler, illerin potansiyelleri ve ekonomik ölçek büyüklükleri tespit edilmiş olup, bölgelerin gelişmişlik seviyelerine göre teşvik destek oranları ve süreleri farklılaştırılmıştır. Hangi bölgede olduğunuzu, yararlanacağınız destek oranı ve sürelerini öğrenmek için bizimle hemen iletişime geçiniz.

 
Bir makinayı hazır satın almak yerine kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi mühendislerinizle geliştirmek istiyorsanız hemen TÜBİTAK’a başvurarak % 75 hibeden Alkaze Danışmanlığında yararlanabilirsiniz.
 
Eğer yapmak istediğiniz yatırımların içinde laboratuvar cihazları, test ve kalite kontrol cihazları var ise bu cihazları %75’e varan hibeyle TÜBİTAK 1507 ve TÜBİTAK 1501  hibe programlarından yararlanarak alabilirsiniz. Laboratuvar kurma projesi danışmanlığı için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer firmanız KOSGEB, TÜBİTAK vb. kamu kaynaklı Ar-Ge projesi yapıyorsa ve bu projenin neticesinde geliştirilen ürünlerin üretimine yönelik yatırım yapacaksanız; Ar-Ge projenizden ötürü bulunduğunuz bölgenin bir alt bölgesinde sayılarak daha avantajlı biçimde Kurumlar Vergisi Muafiyet, SSK Payları Muafiyeti ve Faiz Desteğinden yararlanabilirsiniz. Ar-Ge proje fikriniz var ama bunu nasıl projelendireceğinizi bilmiyorsanız bu konuda bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Mart ayında teşvike bağlanan en büyük sabit sermaye yatırımı Riotur Madencilik A.Ş.’nin Ankara’daki trona-çözelti madenciliği, ağır soda külü ve sodyum bikarbonat yatırımı oldu. Komple yeni yatırımın sabit sermaye tutarı 2 milyar 40 milyon TL olarak belirlendi. İthal edilecek makine teçhizat tutarı 972 milyon dolar, istihdam edilecek kişi sayısı 518 kişi olarak belirlendi.

Teşvike bağlanan yatırım büyüklüğü açısından Sarp Elektrik Üretim A.Ş.’nin 1 milyar 600 milyon TL sabit sermaye yatırımı büyüklüğüne sahip Tekirdağ’da kurulacak elektrik enerjisi üretiminin yapılacağı termik doğalgaz santrali yatırımı ikinci sırada yer aldı.

Mart ayında teşvike bağlanan en büyük sabit sermaye yatırımları arasında Komet Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Karaman’da yapacağı termik-doğalgaz santral yatırımı da yer aldı. 1108 MW’lik komple yeni yatırımın sabit sermaye tutarı 1 milyar 400 milyon TL, ithal edilecek makine teçhizat tutarı 402 milyon 319 bin dolar, istihdam edilecek kişi sayısı 80 kişi olarak belirlendi.

Mart ayında teşvike bağlanan büyük sabit sermaye yatırımlarından bir diğeri ise İç Anadolu Doğalgaz Elektrik Üretim ve Ticaret’in Kırıkkale’de yapacağı termik santral yatırımı oldu. Komple yeni yatırımın sabit sermaye tutarı 800 milyon TL olarak belirlendi. Termik santral yatırımı için 241 milyon 763 bin dolar ithal makine teçhizat tutarı, 40 kişinin istihdamı öngörüldü.

Yatırım Teşvik Belgesi Alan - Makina İmalat Sektörü Firmaları