Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Üretim Teknolojileri Alanında AB Ar-Ge Hibe Proje Çağrısı

TÜBİTAK’ın ortak olduğu Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 7.Çerçeve Programı kapsamında desteklenen bir ERA-NET oluşumu olan MANUNET Organizasyonu 2014 yılı için çağrıya çıktı.
 
MANUNET Nedir:
MANUNET, Avrupa Birliği içinde farklı ülke ve bölgelerden firmaların üretim teknolojileri ortak Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Projelerine desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir işbirliği projesidir.

MANUNET Organizasyonu tarafından açılan çağrı kapsamında, çağrıya katılan ülkelerin ve bölgelerin firmaları ile konsorsiyumlar oluşturarak ortak proje önerileri vermektedir.

MANUNET, uluslararası proje ortaklıklarını hedefleyen bir organizasyon olmakla birlikte projelerin desteklenmesinde ulusal fonları kullanmaktadır. Bu nedenle, MANUNET 2014 çağrısı kapsamında başarılı bulunan Türkiye’de ki firmaların (Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri)  proje başvuruları TÜBİTAK 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Destek Programı uygulama esasları kapsamında değerlendirilecek ve geri ödemesiz (hibe) şeklinde destek verilecektir. Projelerin kabulü Avrupa Birliği çapında firmalarımıza önemli bir prestij kazandırmakta ve uluslararası işbirliği ve mal satım olanakları sağlamaktadır.

2014 Çağrı Takvimi
• Çağrının Açılması – Proje Başvurusu Başlangıç Tarihi: 07 Ocak 2014
• Proje Ön Başvuruları için Son Tarih (pre-proposals) : 20 Mart 2014
• Ön Başvuru Yapan Kuruluşlara Geri Dönüş: Mayıs 2014
• Proje Başvuruları için Son Tarih (full proposals) : 10 Temmuz 2014
• Desteklenecek Proje Seçimi:  Ekim-Kasım 2014

Hibe Oranı
• Büyük Firmalar - %60
• KOBİ - %75

Çağrı Konuları
• Bilgi tabanlı mühendislik, üretimde bilgi ve iletişim teknolojilerin kullanımı (endüstriyel robotlar, bilgisayar destekli mühendislik ve tasarım, üretim otomasyonları, vb.)
• Kaynakların verimli kullanımı ve geri dönüşüm de dahil olmak üzere; çevre ve enerji uygulamalarına yönelik üretim teknolojileri
• Adaptif üretim teknolojileri
• Üretimde yeni malzemeler (alaşım, yağ, kaplama, tekstil, inşaat, kompozit, yalıtım, vb.
• Yeni üretim metotları, komponentleri ve sistemleri
• Üretime yönelik diğer ürün ve teknolojiler

Projenizin uygunluğu ve MANUNET’in açıkladığı bu destekten yararlanmak için Alkaze’nin danışmanlığına başvurabilirsiniz.
Uluslararası desteklerin yanı sıra;

Eğer KOBİ iseniz, TÜBİTAK’ın % 75 oranında hibe verdiği 1507 KOBİ AR-GE programına başvuru zamanı kısıtlaması olmadan yıl içinde istediğiniz tarihte başvurarak yararlanabilirsiniz. Bu destek hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Eğer Sanayi şirketi iseniz, proje üst limiti ve başvuru zamanı kısıtlaması olmadan yararlanmak için 1501 Sanayi AR-GE programına bakmanızı öneriyoruz.


Çağrıya Katılan Ülke ve Bölgeler

Türkiye, Asturias (İspanya), Bask (İspanya), Katalunya (İspanya), Finlandiya, Almanya, İzlanda, İsrail, Aşağı Avusturya (Avusturya), Lüksemburg, Nord-Pas de Calais (Fransa), Romanya, Slovakya, İsviçre, Valonya (Belçika)


Aynı Projede Türkiye'den Birden Fazla Kuruluş Olması
MANUNET’e sunulan bir projede Türkiye’den birden fazla kuruluşun yer alması halinde, bu kuruluşların 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına ortak proje önerisi sunması gerekmektedir. (NOT: Sunulacak projelerde en az bir yabancı proje ortağı kuruluşun olması şarttır).

Örnek Manunet Ar-Ge Hibe Projesi için lütfen tıklayınız.