Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 TÜBİTAK AB MANUNET 2 Çağrısı

  

"İmalat Teknolojileri Alanında %75 Ar-Ge Hibesi"

  

TÜBİTAK’ın ortak olduğu Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 7.Çerçeve Programı kapsamında desteklenen bir ERA-NET oluşumu olan MANUNET II Organizasyonu 2013 yılı için çağrıya çıktı.
    

MANUNET Nedir:
MANUNET, Avrupa Birliği içinde farklı ülke ve bölgelerden firmaların “İmalat Teknolojileri” konusunda yaptığı ortak Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Projelerine desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir işbirliği projesidir.
   

MANUNET Organizasyonu tarafından açılan çağrı kapsamında, çağrıya katılan ülkelerin ve bölgelerin firmaları ile konsorsiyumlar oluşturarak ortak proje önerileri vermektedir.      

   

MANUNET, uluslararası proje ortaklıklarını hedefleyen bir organizasyon olmakla birlikte projelerin desteklenmesinde ulusal fonları kullanmaktadır. Bu nedenle, MANUNET 2013 çağrısı kapsamında başarılı bulunan Türkiye’de ki firmaların (Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri)  proje başvuruları TÜBİTAK 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Destek Programı uygulama esasları kapsamında değerlendirilecek ve geri ödemesiz (hibe) şeklinde destek verilecektir. Personel, seyahat, laboratuvar cihazları, donanım, yazılım, malzeme maliyetleri, danışmanlık ve diğer hizmetler desteklenmektedir. Yapılan çağrıya KOBİ’ler ve büyük işletmeler başvurabilmektedir. Projelerin kabulü Avrupa Birliği çapında firmalarımıza önemli bir prestij kazandırmakta ve uluslararası işbirliği ve mal satım olanakları sağlamaktadır.

   

Hibe Oranı
Hibe destek oranı büyük firmalar için %60, KOBİ’ler için %75’dir. (KOBİ nedir ve tanımı için lütfen tıklayınız.)

 

Proje Başına Bütçe
Proje uygulaması için bütçe ve süre sınırı yoktur.

  

Proje Konuları
MANUNET Çağrısı, İmalat sektörünün aşağıda yer alan bütün alanlarını kapsar. Ancak ilgili ulusal/bölgesel tematik programının önceliği göz önünde bulundurulmalıdır.

  

• Endüstriyel robotlar dahil imalata yönelik bilgi ve iletişim teknolojileri çalışmaları
• Çevre ve enerji teknolojileri
• Bilgi tabanlı mühendislik teknolojileri (bilgisayar destekli mühendislik, tasarım, otomasyon, ürün süreç yönetimi vb.)
• Uyarlanabilir İmalat Teknolojileri (Adaptive Manufacturing Technologies): Şekillendirme, montaj, ekleme, birleştirme, ayırma prosesleri
• İmalat alanı ile ilgili diğer teknoloji ve ürünler

  

2013 Çağrı Takvimi
• Çağrının Açılması – Proje Başvurusu Başlangıç Tarihi: 09 Ocak 2013
• Proje Ön Başvuruları için Son Tarih (pre-proposals) : 13 Mart 2013 
• Proje Başvuruları için Son Tarih (full proposals) : 10 Temmuz 2013

  

Önemli: 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı Uygulama Esasları gereği, firmalar MANUNET II Proje Çağrısına başvuracak firmalar, web sayfasından yapacakları (full proposal) ile eş zamanlı olarak 10 Temmuz 2013 itibari ile TUBİTAK başvurusunu da tamamlamalıdır.

    

Projenizin uygunluğu ve MANUNET’in açıkladığı bu destekten yararlanmak için Alkaze’nin danışmanlığına başvurabilirsiniz. Uluslararası desteklerin yanı sıra;

  

• Eğer KOBİ iseniz, TÜBİTAK’ın % 75 oranında hibe verdiği 1507 KOBİ AR-GE programına başvuru zamanı kısıtlaması olmadan yıl içinde istediğiniz tarihte başvurarak yararlanabilirsiniz. Bu destek hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.
   

• Eğer Sanayi şirketi iseniz, proje üst limiti ve başvuru zamanı kısıtlaması olmadan yararlanmak için 1501 Sanayi AR-GE programına bakmanızı öneriyoruz.


 

Çağrıya Katılan Ülkeler ve Bölgeleri
Türkiye, Almanya, İspanya (Austrias, Bask ve Katalonya) , Finlandiya, İzlanda, İsviçre, Yunanistan(Batı Yunanistan), Belçika (Wallonia), Slovakya, Kuzey İrlanda (Birleşik Krallık), Lüksemburg, Avusturya (Aşağı Avusturya)

  

Konsorsiyum Yapısı Nasıl Olmalı
Proje konsorsiyumu en az 2 ülkeden ya da 2 farklı ülkeye ait bölgeden 2 farklı KOBİ firmasının katılımı ile oluşabilecektir. Büyük şirketlerin projelere katılımı için yukarıda belirtilen 2 farklı ülkeden 2 KOBİ firmasının katılımı şartının sağlanmasından sonra mümkün olabilecektir.

   

Ortak Arama
Firmalar, çağrıya katılan ülkelerden ortak firma arama konusunda istedikleri tüm platformları kullanabildikleri gibi MANUNET web sitesinde (www.manunet.net) yer alan “Search for Partners” arama motorunu kullanabilirler. Firmalar siteye kayıt olarak kendi firma ve çalışma alanlarını ekleyebilirler. İlgili arama sitesinde geçmiş MANUNET Çağrılarına katılmış firmaların, proje fikri veya ortak arama kaydı yapmış olan firmaları “Expression of Interest” linkinden görebilirler. Bu konuda danışmanlık almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Başvuru Prosedürü
Başvuru 2 aşamalıdır.

 

Ön Başvuru: Proje koordinatörü (koordinatör firma), ön başvuruyu MANUNET web sitesinden (www.manunet.net) İngilizce olarak yapmalıdır. Ön başvuru formları MANUNET web sitesinde mevcuttur. Proje koordinatörleri, proje girişleri için www.manunet.net adresine kayıt olmalı, kullanıcı adı ve şifre almalıdırlar.
   

Ön Başvuru İçeriği: Proje özeti, konsorsiyum tanımı, proje amaçları, maliyet hesapları, sonuçlar ve getiriler.
   

Proje Başvurusu: Proje koordinatörü (koordinatör firma), proje dosyasını MANUNET web sitesinde (www.manunet.net) İngilizce olarak yapmalıdır. Başvuru formları MANUNET web sitesinde mevcuttur.
  

Proje Başvuru İçeriği: Özet, konsorsiyum tanımı, iş tanımı, maliyet hesapları, sonuçlar ve getiriler.

  

Alkaze Yenilikçi Mühendislik olarak biz, “Hibe Projeler ve Devlet Destekleri Danışmanlığı” alanında Türkiye’nin en büyük ve başarılı danışmanlık firmasıyız.  2007’den bu yana 350’i aşkın hibe proje gerçekleştirdik.TÜBİTAK, AR-GE Merkezi, KOSGEB, Kalkınma Ajansı, DTM İhracat Destekleri, Turquality  Projelerinde , müşterilerimize danışmanlık veriyor ve onların hibe desteklerden faydalanmalarını sağlıyoruz. Danışmanlığımız A’dan Z’ye projenin başından sonuna kadar müşterimizle beraber yürüme biçimindedir:

- Projenizi olgunlaştırır, proje yazımını gerçekleştirir ve ilgili kuruma sunarız.
- Projenin onay sürecinde , kurul ve hakem ziyaretlerinde yol gösterir ve kabul olasılığını artırırız.
- Kabülden sonra, proje bitene kadar bütün ara raporları, şartname vb. raporlamaları hazırlarız.
- Yeni proje fırsatları çıkar çıkmaz sizi bilgilendirir ve projelerinizi beraber kurgularız.


Projelerinizi birlikte kurgulamak ve başarı ile hayatta geçirmek için bizimle hemen iletişime geçiniz.