Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Tübitak Ar-Ge Projeleri Ağustos 2013 Kabul İstatistikleri: 160 Proje

TÜBİTAK, 2013 yılı Ağustos ayı içerisinde 112 tanesi KOBİ olmak üzere 160 firmaya Ar-Ge konusunda % 75’e varan oranlarda destek verdi. Sadece bir ay öncesinde desteklenen firma sayısına göre destek sayısını % 25 oranında artırmıştır. Desteklenen firmaların %18 Makine, % 14 Bilişim, %8 Yazılım, %8 Otomotiv, % 4 İlaç, % 4 Gıda ve diğer sektörlerden oluşmaktadır. TÜBİTAK tarafından verilen desteklerin bütün sektörleri kapsadığı ve özellikle yurtdışında var olan ama Türkiye’de üretilmeyen konulara yönelik olduğu görülmektedir.

Bosch, Vestel, Daikin, Eczacıbaşı, Ford, Renault gibi sanayi şirketlerinin yanı sıra ağırlıklı KOBİ ölçeğinde ki firmaların olduğunu görüyoruz. Düşünülenin aksine TÜBİTAK-TEYDEB bünyesinde daha önce hiç başvuru yapmamış firmaların, başvuruları da en az daha önce Ar-Ge projesi yapmış firmalar kadar kabul etmektedir. 2013 Ağustos ayın da Alkaze’nin danışmanlığı sonucu Tübitak tarafından desteklenen bazı projelerimiz; Foreks, Matsan İlaç, Karbon, Novosoft ve Met Global’dir.

Bunun istatistiki olarak göstergesi geçen sene ilk altı aylık süreçten başvuruda bulunan 853 firmanın 411'i ilk kez Ar-Ge desteğinden yararlanmak üzere başvurmuş ve kabul edilmiştir. Bugüne kadar hiç Ar-Ge projesi yapmadıysanız harekete geçmeniz için tam zamanı, TÜBİTAK’ın desteklerinden yararlanmak için bizimle hemen iletişime geçiniz.

Alkaze Danışmanlık firmasının ana faaliyet alanını başta TÜBİTAK destekleri olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından verilen hibe ve teşviklerden müşterilerinin yararlanmasını sağlamaktır. Bu kapsamda başvurulan kaynak için gerekli olan tüm dosya hazırlığı, raporlama ve sunum faaliyetleri ile başvuru yürütme işlemleri Alkaze uzmanları tarafından verilmektedir. Ayrıca Ar-Ge projelerinde başvurunun kabulü kadar kabul sonrası yürütme ve izleme faaliyetleri de önem taşımaktadır. Özellikle TÜBİTAK-TEYDEB’ in vermiş olduğu desteklerde aylık ve/veya dönemler bazında hazırlanan raporlar alınacak olan desteklerin miktarını ve projenin verimliliğini ciddi oranda etkilemektedir. Bugüne kadar 400’ü aşkın projeyi başarı ile gerçekleştirmiş olan Alkaze danışmanlık olarak, AR-GE projelerinizi birlikte kurgulamak ve başarı ile hayatta geçirmek için bizi hemen arayınız. 


Başvuru zamanı kısıtlaması olmadan hibe desteklerinden yararlanmak için sanayi ölçeğinde ki şirketlerin TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge programına, Kobi ölçeğinde ki firmaların TÜBİTAK 1507 Kobi Ar-Ge başlangıç programına bakmalarını öneriyoruz.

Kaynak: TÜBİTAK