Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Tübitak Ar-Ge Projeleri Mart 2013 Kabul İstatistikleri

TÜBİTAK, 2013 yılı Şubat ayında 109 firmaya Ar-Ge konusunda destek verirken, Mart ayında bu sayı artarak 129 ulaşmıştır. 95 tanesi KOBİ olmak üzere toplamda 129 firmaya Ar-Ge konusunda % 75’e varan oranlarda hibe şeklinde destek verilmiştir. Desteklenen firmaların %23 Makine, % 16 Yazılım & Bilişim, % 13 Elektrik & Elektronik, % 9 Kimya, % 9 Otomotiv ve diğer sektörlerden oluşmaktadır. TÜBİTAK tarafından verilen desteklerin ağırlıklı “Makine Sektörünü” yönelik olduğu görülmektedir. TÜBİTAK tarafından, özellikle yurtdışında var olan ama Türkiye’de üretilmeyen makinaların üretilmesine ve geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projeleri desteklenmektedir. Düşünülenin aksine TÜBİTAK-TEYDEB bünyesinde daha önce hiç başvuru yapmamış firmaların, başvuruları da en az daha önce Ar-Ge projesi yapmış firmalar kadar kabul etmektedir. Bunun istatistiki olarak göstergesi geçen sene ilk altı aylık süreçten başvuruda bulunan 853 firmanın 411'inin ilk kez Ar-Ge desteğinden yararlanmak üzere başvurmuş ve kabul edilmiş olmasıdır. Bugüne kadar hiç Ar-Ge projesi yapmadıysanız harekete geçmeniz için tam zamanı, Ar-Ge projenizi birlikte hazırlamak ve TÜBİTAK’ın desteklerinden yararlanmak için bizimle hemen iletişime geçiniz.


Betek Boya, Elvan Gıda, Havelsan, Hayat Kimya, Kale Kilit, Kanca, KFC Gıda, Pirelli, Türk Telekomünikasyon, Viko, Yünsa, Vestel ve Zorlu tekstil gibi hemen hemen her sektöründen firmaların TÜBİTAK’ın sağladığı bu desteklerden yararlanmakta. Mart ayı içerisinde TÜBİTAK hibelerinden yararlanan firmaların arasında Alkaze Danışmanlık olarak hizmet verdiğimiz 10’a yakın kabul edilen proje içerisinde Elastron Kimya ve Silvan Döküm Sanayi’de yer almaktadır. Firmanızın bu desteklerden yararlanması için, gerekli olan tüm dosya hazırlığı, raporlama ve sunum faaliyetleri ile başvuru yürütme işlemlerini konusunda uzman Alkaze Danışmanlık tarafından almak için bizimle hemen iletişime geçiniz.


Eğer KOBİ iseniz, TÜBİTAK’ın % 75 oranında hibe verdiği 1507 KOBİ Ar-Ge programına başvuru zamanı kısıtlaması olmadan yıl içinde istediğiniz tarihte başvurarak yararlanabilirsiniz. Bu destek hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Eğer Sanayi şirketi iseniz, proje üst limiti ve başvuru zamanı kısıtlaması olmadan projelerinizi gerçekleştirmek için 1501 Sanayi Ar-Ge programından yararlanabilirsiniz.

- Makine alanında ki örnek proje için tıklayınız
- Otomotiv alanında ki örnek proje için tıklayınız
- Yazılım & Bilişim alanında ki örnek proje için tıklayınız
- Elektrik & Elektronik alanında ki örnek proje için tıklayınız
- Kimya  & Malzeme alanında ki örnek proje için tıklayınız

Kaynak: TÜBİTAK